متن ادبی درباره ولادت حضرت فاطمه زهرا(س)

فاطمه می آید


دروازه های آسمان، گشوده می شود و بارانی شگفت، زمین را فرا می گیرد.

مدینه، لبریز عطر یاس، با چشمانی گشاده تر از هر روز
بیستمین روز جمادی الثانی را دیدار می کند.

دروازه های آسمان گشوده می شود
و فرشتگانی بی شمار، هلهله کنان فرود می آیند.

چشمان خدیجه علیهاالسلام ، خیس لبخند می شود و
محمد صلی الله علیه و آله ، شادمان و بی قرار، کودک را در آغوش می کشد.


ادامه مطلب


موضوع: شعر، دل نوشته، متنوع،
برچسب ها: تولد حضرت زهرا، ولادت حضرت زهرا، روز زن،
[ شنبه 30 فروردین 1393 ] [ 09:33 ب.ظ ] [ زهرا علی پور ]

فرصت رو از دست نده...

 

حرص نخور، ناراحت نباش، اگه چیزی به دست نیاوردی ناامید نشو

چون خدا گفته که، ما بنده‌هارو فقط برای بندگی آفریده

پس حتی در اوج ناراحتی خالصانه بندگی کن، تا بهترین تقدیرهارو برات در نظر بگیره

یادت باشه هر آدمی به جز "اولیاء خدا" وقتی بمیره در حسرت اینه كه یه لحظه

فقط یه لحظه زنده بشه و

یه بار خالصانه برای خدا سجده کنه

فرصت رو از دست نده


موضوع: دل نوشته، خدا...،
[ جمعه 29 فروردین 1393 ] [ 10:18 ب.ظ ] [ زهرا علی پور ]

دنیای من

چقدر این دنیای زمستانی ِ ما بی بهار وجودت طولانی و بی‌انتها شده،
چقدر همه چیزمان در شلوغی و همهمه غفلت فرو رفته،
چقدر روزهای بی‌حضورت، سریع و بی صدا می‌گریزد و ما را در سردرگمی‌هایمان رها می‌کند ...
 
انگار نه انگار که دنیا گذرگاهی برای رسیدن بوده نه وعده گاهی برای ماندن و انگار نه انگار که ما به هدف خدایی شدن آفریده شده‌ایم و نه به قصد زمینی ماندن ...
 
چه بر سر گوش‌هایمان آمده که صدایت را نمی‌شنویم! چه بر سر چشم‌هایمان آمده که نگاهت در نگاهمان گره می‌خورد و ما بی‌تفاوت و سرد رو بر می‌تابیم!
 
تو به ما نزدیکی و ما خیره  به فرداهای نیامده‌ایم!
دستانت به سویمان دراز است به خیرخواهی و مهربانی و ما بر طناب آینده  آویخته‌ایم!
 
چه غریبی تو که ما غیبتت را بهانه کرده‌ایم و حضورت را و نگاهت را نادیده می‌گیریم و در مقابل چشمان تو می‌کنیم آنچه نباید!
قلب‌هایمان را که نذر آمدنت کرده بودیم، کاروانسرایی شده متروکه  و بی‌ساکن ...
 
وای ... وای از این همه غفلت که یار در خانه است  و ما بر گرد جهان، به دنبال هوس‌های خودمان می‌گردیم
وای بر غفلت ما و افسوس از غربت تو

 
موضوع: دل نوشته، امام زمان(عج)،
[ پنجشنبه 28 فروردین 1393 ] [ 10:43 ق.ظ ] [ زهرا علی پور ]

دوست و دشمن انسان
امام رضا (ع) فرمود: «صدیِقُ کُلِّ امرِیٍ عَقلُهُ و عَدُوُّهُ جَهلُهُ» دوست هر انسانی خرد او و دشمنش نادانی او است. 
 انسان در زندگی نیاز به همراه، یاور و دوست خوب دارد. دوست انسان، گاهی فردی آگاه، با ایمان و خیرخواه است، و گاهی از اولیای الهی است.
 گاهی کتاب و گاهی چیز دیگر. امام هشتم (ع) در این روایت می فرماید: دوست هر انسانی که می تواند یاور همیشگی و خوبی برای انسان باشد عقل انسان است. عقل ابزار تفکر و علم است. عقل ثمره ها و میوه  ای خوبی می تواند داشته باشد، انسان را به دانش برساند، از افراط و تفریط جلوگیری نماید، همیشه سبز روح و سبزرو و منشأ خیر باشد.
در مقابل چنین دوستی انسان یک دشمن نیز دارد و آن جهل و نادانی هر فرد است. نادانی ریشه هر بدی می تواند باشد، به فرد و جامعه آسیب برساند. انسان جاهل همیشه یا در افراط یا در تفریط به سر می برد و انسان را به مشاجرات، مناظرات، رذایل اخلاقی می کشاند و به تعبیر زیبایی از امام علی (ع) جاهل سنگی است که هرگز آب از آن جاری نمی شود و درختی است که شاخه هایش سبز نمی گردد و زمینی است که گیاهی از آن نمی روید.
پس بکوشیم که با به کار بردن عقل، علم و دانش را کسب نموده و جهالت و نادانی را از خود دور کنیم تا زندگی فردی و اجتماعی سالمی داشته باشیم.منبع:
نشانی بهشت، تالیف حسین علوی مهر، تهیه و تدوین اداره امور فرهنگی آستان قدس، نشر قدس رضوی.

موضوع: امام رضا(ع)،
[ پنجشنبه 21 فروردین 1393 ] [ 10:28 ب.ظ ] [ زهرا علی پور ]

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا (ع)[ سه شنبه 19 فروردین 1393 ] [ 05:34 ب.ظ ] [ زهرا علی پور ]

نمایی زیبا از گنبد طلا و مسجد گوهرشاد

نمایی زیبا از گنبد طلا و مسجد گوهرشاد

بنا بر نقل کتب تاریخی، نخستین گنبد بر فراز مزار قدسی حضرت امام رضا (علیه السلام) به فرمان سلطان سنجر سلجوقی (511 - 552 ق ) و به کوشش وزیر وی، شرف الدین قمی ساخته شد که جنس آن از کاشی بود. در دوران شاه طهماسب صفوی، پس از جمع‌آوری خشت‌های کاشی، گنبدی با روکش طلا بر فراز گنبد پیشین بنا شد. این همان گنبدی است که امروزه در نمای بیرونی به چشم می‌آید. در شورش ازبک‌ها، خشت‌های طلای گنبد به چپاول رفت. در زمان شاه عباس صفوی، گنبد مطهر، بار دیگر با خشت‌هایی از مس و روکش طلایی پوشیده شد. گنبدی که اینک مشاهده می‌شود، همان بنایی است که حدود چهارصد سال از ساخت آن می‌گذرد.


[ یکشنبه 17 فروردین 1393 ] [ 09:56 ب.ظ ] [ زهرا علی پور ]

مقام و شخصیت علمی حضرت رضا (ع)

هر شیعه  ی آگاهى مى‏داند که علوم اهل بیت ‏(ع) از علم بى‏پایان الهى سرچشمه مى‏گیرد و خداوند متعال به ایشان چنان دانشى داده است که به هیچ فردی به جز پیامبر اکرم (ص) نداده است . ائمه  ی اطهار (ع) تمامى علوم پیامبران مرسل و ملائکه مقرّب را دارا هستند . اخبار آسمان ها و زمین نزد آن هاست و به طور کلّى ایشان خزانه داران علوم الهى هستند و هیچ چیزى نیست که مورد نیاز مردم باشد و از آن ها پنهان بماند ، ولى شرایط خاص هر امام و دستورالعملى که از جانب خداوند براى آن ها به اقتضای فرصت‏هاى هر زمان صادر شده بود ، سبب مى‏شد که برخى از ایشان مجال بیان دین و اظهار علوم گسترده خویش را بیشتر داشته باشند ، همانند حضرت امیر ، امام باقر ، امام صادق و از جمله حضرت رضا (علیهم السلام) که سه جریان مهم سبب شد ، سیلاب دانش از حضرت رضا (ع) به سوى جامعه  ی اسلامى سرازیر شود . اوّل : فتنه  ی واقفیّه و شبهاتى که اینان در امامت حضرت رضا (ع) مطرح کردند و ایشان با پاسخ‏هاى عمیق خویش ، مردم را هدایت مى‏نمود . دوّم : هلاکت برامکه در سال چهارم امامت حضرت که سبب شد یکى از مهم‏ترین دشمنان اهل بیت (ع) در دستگاه هارون به دست هارون از میان برود ؛ به طور نسبى فرصت خوبى جهت نشر آثار اهل بیت (ع) فراهم شد . سوم : مسأله  ی ولایت عهدى امام رضا (ع) که نگاه‏ها را متوجه ایشان کرد و مأمون عباسى با تشکیل محافل علمى و مجالس بحث و مناظره سعى در آن داشت تا حضرت را در مقابل بزرگان ادیان و علمای مذاهب ، عاجز نشان دهد ؛ اما از آن جا که خداوند متعال کید و مکر حیله  گران را مدیریت می  کند و به خودشان برمى‏گرداند ، همین جلسات و محافل مناظره ، سبب معرفى مقام علمى و عظمت حضرت رضا (ع) شد ، به گونه‏اى که دانشمندان بزرگ به دانش گسترده وى اعتراف کردند.

ادامه مطلب


موضوع: امام رضا(ع)،
برچسب ها: مقام و شخصیت علمی حضرت رضا (ع)،
[ جمعه 15 فروردین 1393 ] [ 10:17 ق.ظ ] [ زهرا علی پور ]

نمونه ای از کرامات حضرت رضا(ع)

همان عالم جلیل القدر و صادق القول می گفتند: «چندین سال قبل در سفر مشهد یکی از صبیه هایم بلوزی را خریداری کرده بود و به من پیشنهاد کرد که برای مادرشان ـ خانوادهام ـ از آن نوع بلوز خریداری کنم.
گفتم: الآن چنین وجهی ندارم و برایم میسر نیست. فردا یا همان ایام یکی از آقایان فضلای مشهد که از دوستان سابق من در قم بود به من رسید؛ مبلغی را داد و گفت این مربوط به تهیه سوغات سفر مشهد برای نزدیکان است. ما با آن وجه از آن بلوز مخصوص برای خانواده و نیز برای سایر صبیه ها خریداری کردیم.»
آری! لطف و عنایت خاندان رسول الله (ص)خصوصاً حضرت رضا (ع) آنچنان گسترده و وسیع است که گاهی حتی بدون درخواست هم عطا می کنند و همینکه انسان بر آن بزرگوار وارد شده و به عنوان زیارت آمده و اکنون نوعی نیازمندی دارد بس است تا لطف و رأفت آن حضرت به سوی او منعطف گردد؛ گره از کارش گشوده شود وحاجتش به اذن الله روا گردد.منبع:آستان دوست، تالیف علی کریمی، تهیه و تدوین اداره امور فرهنگی آستان قدس، نشر قدس رضوی.برچسب ها: نمونه ای از کرامات حضرت رضا(ع)،
[ جمعه 15 فروردین 1393 ] [ 09:51 ق.ظ ] [ زهرا علی پور ]

ویژگی خاص عالمیت امام رضا (ع)

چرا به امام رضا (ع) عالم آل محمد (ص) می  گویند مگر همه ائمه علیهم السلام از نظر علم یکسان نیستند ؟

همانطورکه جزو اعتقادات ماست ائمه معصومین علیهمالسلام « کلهم نور واحد » هستند و همه یکپارچه یک حقیقت هستند ، ائمه به صورت الهام که نوعی از مسیر وحی است با عالم غیب در ارتباطند و هرگاه اراده کنند دریافت علم برای ایشان محقق می شود ، اما این که امام رضا علیه السلام در بین ائمه (ع) به این لقب ممتاز شده اند مربوط به بحث تجلی خاص است و همه علوم برای همه ائمه (ع) به یک صورت است ، اما اینکه امامی به یک صفت مشهور می شود به لحاظ خصوصیات زمانی و مکانی خاص ایشان است ، امام علیه السلام در عصری زندگی می کردند که توانستند آن همه معارف بلند توحیدی و فقهی و مسائل اجتماعی بخصوص شناخت پروردگار متعال و پیامبر (ص) را برای مردم تبیین نمایند و ما از برکت معارف رضوی می بینیم که در عیون اخبارالرضا چقدر مسائل سنگین و با ارزش ذکر شده است .

موارد بسیاری در مسائل فقهی از آن حضرت بیان شده است و از این جهت ایشان به عالم آل محمد (ص) ملقب شدند ، به واسطه اینکه ایشان کلام ائمه قبل از خویش را تشریح کردند ، مواردی بوده که کلماتی از امیرالمومنین (ع) و دیگر ائمه (ع) در محضر ایشان خوانده می شد و مردم تلقی درستی نسبت به آن مطلب نداشتند و حضرت با بیانات کافی و شافی خود گره از فهم این مطالب بر می داشتند ؛ همچنین در مباحث معرفتی ، حضرت معارف توحیدی را چقدر زیبا بیان نموده اند و اگر این بیانات نبود ، این مقدار معارف توحیدی گسترش پیدا نمی کرد ؛ آنقدر از امام (ع) معارف بلندی صادر شد که جناب صدوق با اینکه کرسی تدریس برای چهار فرقه اهل سنت داشتند ، اما درس را رها کرد و از بغداد به ایران آمدند تا روایاتی که از ایشان نقل می شد را جمع آوری کنند و این مطالب را تحت عنوان چند کتاب گردآوری نمودند .

شکلک های محدثه

ادامه مطلب


موضوع: امام رضا(ع)،
برچسب ها: ویژگی خاص عالمیت امام رضا (ع)،
[ پنجشنبه 14 فروردین 1393 ] [ 10:21 ق.ظ ] [ زهرا علی پور ]

امام رضا علیه السلام از دیدگاه فریقین

(فصلنامه فرهنگی اجتماعی ژرفای آفتاب – روح الله زینلی)

چکیده :
حضرت علی بن موسی الرضا (ع) ‘ هشتمین امام شیعیان و از برجسته ترین مسلمانان زمان خود به شمار می روند . ایشان از معدود افرادی هستند که همواره از سوی فرقه های مختلف مسلمان به عنوان فرزند رسول خدا (ص) و فردی دانشمند مورد توجه بوده اند . روایات فراوانی درباره دانش سرشار ‘ ادب و اخلاق نیک ‘ کرامات و فضایل زیارت ایشان در منابع روایی شیعه و اهل سنت وجود دارد که در این مقاله بخشی از آن را یادآور می شویم .
 
واژگان کلیدی: علی بن موسی الرضا (ع) دودمان ‘ جایگاه علمی ‘ جایگاه معنوی و اخلاقی ‘ کرامات و زیارت

شکلک های محدثه

ادامه مطلب
برچسب ها: امام رضا علیه السلام از دیدگاه فریقین،
[ پنجشنبه 14 فروردین 1393 ] [ 10:10 ق.ظ ] [ زهرا علی پور ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic